Вадим Чергов
Ивайло Кичев2023-05-29T13:03:00+03:00 треньор
Роден на 13.03.1990 в Минск, Беларус.
Вадим Чергов работи в два периода по две години в тенис клуб “Малееви”, където е и до днес. Започва след разговор с друг треньор в клуба – Ивайло Кичев, с когото са се състезавали като деца. Първите му стъпки в играта са на 6-годишна възраст. По-голямата му сестра тренира тенис и го “мъкнат” и него на корта. Двамата обаче наблягат здраво и на училището, никога не са били изцяло отдадени единствено на тениса. Вадим е активен състезател до 19-годишна възраст, като зад гърба си има много турнири в България и чужбина. Контузия го отдалечава от корта, но 2 години по-късно отново се връща на него. Този път обаче резултатите не удовлетворяват амбициозния младеж и той се отказва от кариерата на състезател.
Завършва специалност “Финанси” и се пробва в офис, но след 15-16 години, прекарани в движение и на окрито, му е трудно да свикне със затворените пространства. Естественото му развитие е да се върне на корта, а и усеща, че може да продължи пътя на дядо си, който е треньор по хокей на лед. 82- годишният му дядо е професор в катедрата по хокей и футбол в Спорната академия в Минск, където е роден и Вадим. Бившият хокеен вратар и до днес е почти всеки ден на леда, показвайки забележително дълголетие.
В работата си като треньор се опитва да научи по нещо от всеки. Благодарен е на тенис клуба за възможността за развитие и не спира да се самоусъвършенства. Работи с деца и възрастни. Признава, че едно от най- ценните неща, на които се е научил от професията, е търпението. Случва се често да работи с възрастни хора, които не са били спортисти като млади и нямат изградени основните моторни движения. При тези клиенти е нужно да се обяснява и показва много и да се видят нещата от тяхната гледна точка, което понякога треньорите забравят.
От опит знае, че на едно дете трябва да му е забавно, за да заобича тениса. Той има и формула за работа с малките. “За да се върне след първия път, трябва да не се отегчи детето. За да продължи да идва след петия-шестия път, трябва да му е наистина забавно”, казва Вадим. Затова и е важно първите упражнения да са изцяло под формата на игра.
Вадим Чергов смята, че Рафаел Надал е най-борбеният тенисист, Новак Джокович е най-силният физически играч, но Роджър Федерер играе най- изчистения тенис и се придвижва с най-голяма лекота по корта. “Защото тенисът е интелектуален спорт”, аргументира се той.
В последните години Вадим има хоби, което на напът да превърне в начин на живот. Той се посвещава на бягането, което вече е и най-добрият му начин за почивка. Започва с полумаратон, а през 2017 година за първи път завършва маратона в София. Оттогава е бягал на 9 маратона, основно в чужбина. Споделя, че първото дълго бягане е истинско предизвикателство за човека и най-вече за психиката му. Той трябва да преодолее умората, болката в краката, отегчението – с една дума – да се пребори със себе си. Много е трудно, но усещането е несравнимо яко. И тъй като апетитът идва с яденето, Вадим вече се е ориентирал към ултрамаратоните. През 2020 година е направил “Витоша 100” и с колело, и с бягане, което означава, че е изминал 200 км в рамките на по-малко от две денонощия.
Следващата естествена стъпка на Вадим Чергов е триатлонът. Няма търпение да напредне в комплексната дисциплина, в която само сменяш обувките си и екипа, преди да продължиш със следващияспорт – плуване, колоездене и бягане. Готвил се е за състезание от сериите Iron Man в Гърция, което обаче не се провежда заради пандемията.
В свободното си време Вадим чете и много книги, като напоследък набляга на тези за бягане и спортна психология. Последните книги, които са му повлияли, са “Север” на големия бегач на свръхдълги разстояния Скот Юрек, и “Спортният ген” на Дейвид Епстийн.
Вадим е сериозен човек, който си поставя конкретни цели и си прави планове за бъдещето, защото държи да осигури семейството си. Наскоро е основал клуб по триатлон с приятели, който смята да развие и да запали нови хора по комплексния спорт.